Budowa portu i miasta w Gdyni. Odrodzone w 1918 r. państwo polskie nie posiadało portu nad Morzem Bałtyckim. II Rzeczypospolita otrzymała dostęp do morza , jednak bez Gdańska, który ogłoszono Wolnym Miastem pod ochroną Ligi Narodów.
Polska musiała mieć własny port. W związku z tym w 1922r. sejm podjął decyzję o budowie miasta i portu w wiosce rybackiej – Gdyni. Gdynia liczyła wówczas nieco ponad 1200 mieszkańców. Eugeniusz Kwiatkowski ( wybitny polski ekonomista) – został głównym budowniczym Gdyni. W ciągu kilku lat w Gdyni powstał największy i najnowocześniejszy port handlowy nad Bałtykiem. Zbudowano port rybacki, przystań pasażerską, bazę okrętów wojennych, stocznie i miasta. W 1938 r. w Gdyni mieszkało już 114 tysięcy mieszkańców. Rozpoczęto budowę tzw. Magistrali węglowej – linii kolejowej łączącej Górny Śląsk z Gdynią.
Dzięki powstaniu portu w Gdyni , Polska mogła sprzedawać drogą morską swoje towary na całym świecie, między innymi węgiel. Port stał się nie tylko ,,polskim oknem na świat” ale również dumą odrodzonego państwa.
Dzisiaj Gdynia jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się miast w Polsce. W Gdyni możemy zwiedzić dzisiaj: Muzeum Miasta Gdyni, Plac Kaszubski , gdzie stoi pomnik Antoniego Abrahama ( kaszubski działacz społeczny, pisarz ludowy, propagator polskości Pomorza). Dworzec PKP – Gdynia Główna- odremontowany w 2012 r. Fontanna , Skwer Kościuszki i Molo Południowe. Marina Gdynia- to tu odbywają się regaty i imprezy okolicznościowe , akwarium Gdyńskie – można tam podziwiać najpiękniejsze ryby świata.
Pomnik Josepha Conrada- człowiek silnie związany z morzem. Aleja Statków Pasażerskich Odwiedzających Gdynię i wiele innych ciekawych miejsc i zabytków.